Wybierając dodatki ślubne dla Pana Młodego, butonierka nie może zostać niezauważona. Sprawdź, jaka będzie najlepsza.
Butonierka czy brustasza?
Zacznijmy od wyjaśnienia różnicy między butonierką, a brustaszą, bo te dwa elementy garnituru bywają mylone. Butonierka to mały otwór znajdujący się w lewej klapie męskiego garnituru, do którego Pan Młody przypina ozdobę, najczęściej kwiat. Przyjęło się, że ta ozdoba (pojedynczy kwiat lub miniaturowy bukiecik) również nazywana jest butonierką. Po lewej stronie marynarki znajdziemy także brustaszę. Jest to mała kieszonka, do której panowie wkładają poszetkę, czyli ozdobną chusteczkę. Obserwując trendy w modzie męskiej, można zauważyć, że sama poszetka wybierana jest wtedy, gdy mężczyzna chce prezentować się bardzo elegancko. Gdy poszetka wraz z butonierką zdobią marynarkę głównie w dniu ślubu zarówno w przypadku Pana Młodego, jak i świadka.
Jak wybrać kwiaty do butonierki?
Zasadą doboru kwiatów, która sprawdzi się bez względu na charakter przyjęcia weselnego, jest dopasowanie ich do bukietu ślubnego Panny Młodej. Jeżeli główną rolę odgrywają w nim tulipany, w butonierce również powinien znaleźć się tulipan. Gdy Panna Młoda stawia na róże, do butonierki wybieramy róże itd. Ta sama zasada dotyczy kolorystyki. Do bukietów jednokolorowych dobieramy butonierkę w tym samym kolorze. Pewną dowolność pozostawiają nam bukiety ślubne, w których znajdują się kwiaty w kilku kolorach lub w różnych odcieniach tego samego koloru. W takim przypadku możemy sięgnąć po jeden z kolorów/odcieni kwiatów. Zawsze (bez względu na kolor bukietu) można postawić na szlachetną biel. Sprawdzi się ona w szczególności przy garniturze w kolorze szarym, niebieskim i granatowym oraz w towarzystwie białej koszuli.
Jak wybrać styl butonierki?
Jeden kwiat czy malutki bukiecik? Z dodatkiem ozdób czy wyłącznie z tasiemką? Tak jak w przypadku pozostałych dekoracji, dodatki ślubne dla Pana Młodego powinny tworzyć spójną całość, która nie przytłacza swoją formą. Jeżeli Pan Młody zdecydował się na odważny garnitur (np. w kratę) lub odważne dodatki (wyrazisty wzór krawata lub muchy), to dla równowagi butonierka powinna być minimalistyczna. Można postawić na jeden kwiat lub 3 mniejsze związane wstążeczką. I odwrotnie – do prostego, eleganckiego garnituru pasowała będzie butonierka w formie malutkiego bukieciku lub jeden kwiat z ozdobną wstążką/ozdobnymi dodatkami. Doświadczony florysta bez problemu wykona również butonierkę w dowolnym stylu – od boho po glamour. W takim przypadku zazwyczaj staje się ona minikopią bukietu ślubnego Panny Młodej i idealnie wpisuje się w charakter przyjęcia.
Z jednej strony mogłoby się wydawać, że kwiat w butonierce to tylko malutki element, do którego nie trzeba przykładać zbytniej uwagi. Jest to jednak mylne wrażenie. Ozdoba w butonierce to jeden z niewielu dodatków ślubnych dla Pana Młodego – jeśli „może” on sięgnąć tylko po krawat/muchę, zegarek czy właśnie butonierkę, to warto by te dodatki były naprawdę przemyślane. Co więcej, tak jak już wspomnieliśmy, ozdoba w butonierce może nie tylko podkreślić charakter stylizacji Pana Młodego, ale również go zmienić. Jedna butonierka doda elegancji, inna – nutki ekstrawagancji, potrafi zarówno ożywić stylizację, jak również ją zrównoważyć. Jest jak ostatni puzzel „stylizacyjnej” układanki – najmniejszy, jednak niezbędny