rośliny doniczkowe, bielsko-biała, kwiaciarnia atut

Rośliny doniczkowe. Jak zorganizować zieleń w domu?

Rola we wnętrzach wykracza daleko poza funkcję dekoracyjną. Sprawdź, dlaczego warto wprowadzić rośliny doniczkowe do swojego życia, dlaczego warto się nimi otaczać i w jaki sposób je zaaranżować.

Rośliny doniczkowe we wnętrzach – dlaczego warto je mieć

Potrzeba kontaktu z naturą jest głęboko zakorzeniona w naszych genach. Większość z nas to właśnie na łonie natury najszybciej odpoczywa, nabiera dystansu, odnajduje spokój i równowagę. Jeden ze znanych amerykańskich biologów Edward O. Wilson uważał nawet, że „wymiana człowiek-natura wpływa na inteligencję, emocje, kreatywność, zmysł estetyczny, ekspresję werbalną i ciekawość”. Jednocześnie żyjemy w świecie, który stopniowo ten kontakt ogranicza. Większość miast to dziś betonowe dżungle, w których próżno szukać kojącej zieleni. Mieszkańcy nowych osiedli zamiast drzew za oknem widzą balkon sąsiada. W ten sposób nasz kontakt z naturą często ogranicza się do niedzielnych spacerów w parku. Co więcej, rzeczywistość zmusza nas do życia w coraz szybszym tempie w pogoni za dobrami materialnymi. I jak tu nie zwariować? Przecież nie każdy może (i chce) rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. I wcale nie trzeba! Jest jeszcze jeden sposób, który pomaga wprowadzić do życia więcej równowagi i wewnętrznego spokoju. To rośliny.

Rośliny doniczkowe – Naturalna droga do równowagi

Rola roślin doniczkowych w naszym życiu jest tak ważna, że ich obecność we wnętrzach jest głównym założeniem designu biofilicznego. Jego celem jest wprowadzenie do mieszkań/domów natury, czyniąc je tym samym lepszym miejscem do życia. Nie jest to kolejny trend czy chwilowa moda. To wybór stylu życia we wnętrzach, które relaksują, sprzyjają odpoczynkowi, pomagają odzyskać życiową równowagę, ale też motywują do działania, rozwijają kreatywność i dodają energii. Wykonanie pierwszego kroku ku życiu w takim miejscu jest niesłychanie proste. Nie trzeba wyburzać ścian czy zrywać podłogi, wystarczy zrobić w swoim mieszkaniu/domu miejsce na rośliny.

Zastanawiasz się, ile tego miejsca potrzeba? Tak naprawdę, im więcej, tym lepiej. Tym bardziej że rośliny odnajdą się w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience.  Zaskoczona/y?

Rośliny doniczkowe wszędzie

Łazienka nie jest pierwszym wyborem, gdy myślimy o kwiatach – często jest w niej mało miejsca i niewiele światła. Jednak panująca w niej wilgotność stwarza dobre warunki dla kwiatów cieniolubnych, szczególnie tych pnących. Będą się one pięknie prezentować w wiszących doniczkach, jednocześnie nie zabierając cennego miejsca. Te kwiaty to również świetny wybór do kuchni, która coraz częściej przyjmuje formę aneksu bez okna. W kuchni sprawdzą się także zioła, które nie tylko będą cieszyć oko i wzbogacać smak potraw, ale także otulą zapachem – szczególnie pietruszka, tymianek, mięta i bazylia.

Z kuchni przejdźmy do salonu – w nim kwiaty pojawiają się najczęściej, szczególnie na parapetach. Mało kto jednak wie, że przy ich pomocy można w naturalny sposób wydzielić strefy w przestrzeni dziennej, wprowadzając do niej kojący ład. W tej roli sprawdzą się wysokie rośliny, które można ustawić na podłodze w pięknych donicach. W ten sposób oddzielisz strefę jadalnianą od telewizyjnej, czy wydzielisz komfortowe miejsce do pracy. Przy pomocy roślin można zaaranżować nawet średniej wielkości pokój dzienny – rośliny stojące na podłodze tylko pozornie „zabierają” miejsce. W rzeczywistości nie blokują przepływu światła i powietrza, więc wydzielają przestrzeń, ale jej optycznie nie „zamykają”.

Rośliny doniczkowe – naturalny filtr powietrza

Skoro jesteśmy przy powietrzu, to nie można nie wspomnieć o roli roślin w jego oczyszczaniu. Rośliny nie tylko pochłaniają CO2 i uwalniają tlen, ale także działają jak filtr – mogą pochłaniać z powietrza lotne zanieczyszczenia, w tym także formaldehyd. Ponadto parują, tym samym nawilżając suche powietrze, które jest zmorą szczególnie w większych miastach. Z tych powodów warto zaprosić je także do sypialni. Czystsze, bardziej nawilżone powietrze to lepszy sen, a lepszy sen to podstawa dobrego samopoczucia, bez którego trudno odzyskać życiową równowagę.

Listę zalet wynikających z posiadania roślin zamyka ich wpływ na nasze samopoczucie i nie ogranicza się to wyłącznie do poprawy jakości snu. Rośliny we wnętrzach zmniejszają poziom odczuwanego stresu, pomagają w walce z depresją i napadami lęku, zwiększają produktywność i pomagają utrzymać koncentrację na wysokim poziomie. Z tych wszystkich powodów rośliny szybko „uzależniają”. Po pierwszej natychmiast pojawia się druga, po drugiej następne. Z każdą kolejną wnętrza powoli przeobrażają się w zieloną oazę z mnóstwem pozytywnej energii, która sprzyja skupianiu uwagi na tym, co w życiu najważniejsze.    

udostępnij ten post

Picture of Anna Kempa-Gałuszka

Anna Kempa-Gałuszka

Od 1998 prowadzi kwiaciarnię Atut w Bielsku-Białej. Zamiłowanie do kwiatów i roślin wyniosła z domu. W tym kierunku zdobyła wykształcenie (mgr inż. ogrodnictwa na krakowskiej AR). Doświadczenie i nowoczesną wiedzę florystyczną rozszerzała, tak by dopasować ofertę i sprostać oczekiwaniom klientów. W 2021 stworzyła nowoczesne studio florystyczne. Nieustannie poszukuje nowych florystycznych wyzwań.